"İntizam ve mizanla o fâil iş gördüğü için, hakîm ve âdil olmak lâzım gelir." Neden, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hakîm, hikmetle iş gören anlamına gelen bir İlahi isimdir.

Âdil, her şeyi adaletli, yani ölçülü ve dengeli bir şekilde yaratan anlamına gelen bir İlahi isimdir.

İntizam, sistem demektir, mizan da sistemin ölçülerek biçilerek kurulması anlamına geliyor.

Bir sistem kurulurken fayda ve yarar gözetilir. Mesela, çamaşır makinesinin sistemi kurulurken bu sistemin faydası, çamaşırları temizlemek ve güzel kokmasını sağlamaktır.

Sistemi kuran akıl, kurduğu sistemin hikmetini ve faydasını hesap edemiyorsa, bu sistem yanlış ve arızalı olacak ve kurulmasında da hiçbir fayda ve menfaat olmayacak demektir. Bu yüzden sistemi kuran aklın Hakîm vasfına sahip olması gerekiyor.

Sadece Hakîm ismi yeterli olmaz, sistemi kuran aklın aynı zamanda Âdil olması gerekiyor. Çünkü her şeyi ölçülü ve dengeli bir şekilde yerli yerine koyamayan bir akıl, sistemi sağlıklı bir şekilde çalıştırıp işletemez.

Makinanın kapağını bir metre yapıp içindeki şaseyi 1.5 metre yaparsa, kapak şaseye uymaz, yani adil bir iş yapılmadığı için sistem kurulamaz. Demek ölçme ve biçme bilmeyen birisi adil olamaz, adil olamayınca da sistem kurulamaz.

Allah Âdil ve Hakîm isimleri ile kainatta bir düzen kuruyor ve bu düzen içinde sayısız ölçme ve biçme işlemleri gerçekleştiriyor. Eşyanın düzenli, mükemmel ve her yönü ile faydalı olması, Allah’ın bu iki ismi sayesindedir. Bu iki isim olmasa kainatta düzen ve mizan kalmaz, her şey allak bullak olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...